Hoppa till sidans innehåll

2009 Resultat Arkiv


VäSS Resultat Jollesektionen 2009.pdf

 

 

 

 

VäSS Resultat Jollesektionen 2009

  KM Grön
  1. Sandra Forsell
  2. Oscar Larsson
  3. Linn Larsson
  4. Wictor Seppi
  5. Alva Kullenberg
  Sommar Grön
  1st Viktor Seppi
  2nd 20829 Sandra Forsell
  Höst Grön
  Rank SailNo HelmName
  1st 3426 Viktor Seppi
  2nd 20829 Sandra Forsell
  Höst Grön
  Rank SailNo HelmName 13-Aug 20-Aug 27-Aug 03-Sep 10-Sep 17-Sep 24-Sep Nett
  1st 3426 Viktor Seppi (7 DNC) 2 1 1 4 1 1 10
  2nd 3734 Alva Kullenberg (7 DNC) 1 2 7 DNC 5 7 DNC 2 24
  3rd 17981 Zea Rådmark 1 3 3 (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 28
  4th 20829 Sandra Forsell 2 (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 1 7 DNC 7 DNC 31
  5th 23321 Oskar Larsson (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 2 7 DNC 7 DNC 37
  6th 22565 Linn Larsson (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 3 7 DNC 7 DNC 38
  Skräckleseglingen
  1st 3734 Alva Kullenberg 1
  2nd 3734 Oscar Winterfeldt 2
  3rd 23360 Zea Rådmark 3
  4th 20829 Sandra Forsell 4
  5th 23321 Oscar Larsson 5
  6th 22565 Linn Larsson DNF
  7th 23281 Nora Avhall DNS
  8th 22013 Matilda Berglund DNS
  Vår Blå
  Rank SailNo HelmName 14 Maj 28 Maj 4 Juni 11 Juni Total
  1st 22793 Lucas Andersson 1 1 1 4 DNC 7
  2nd 22446 Therese Carlstein 4 DNC 4 DNC 2 1 11
  3rd 3732 Felix Warnicke 4 DNC 4 DNC 4 DNC 2 14
  Sommar Blå
  Rank SailNo HelmName
  1st 22793 Lucas Andersson
  2nd 22446 Therese Carlstein
  3rd 4074 Erik Dahl
  Höst Blå
  Rank SailNo HelmName 13-Aug 20-Aug 27-Aug 03-Sep 10-Sep 17-Sep 24-Sep Nett
  1st 4074 Erik Dahl (6 DNC) 1 1 3 2 1 1 9
  2nd 22831 Lucas Andersson 1 2 3 2 3 -4 4 15
  3rd 4111 Johan Berg (6 DNC) 3 6 DNC 1 1 3 2 16
  4th 3732 Felix Warnicke (6 DNC) 4 2 6 DNF 5 2 6 DNC 25
  5th 22446 Therese Carlstein (6 DNC) 6 DNS 6 DNC 6 DNC 4 5 3 30
  KM Optimist B Class (Blå Grupp)
  Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:10, Scoring system:Appendix A
  Rank Grönvik Rank KM Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
  1 Optimist B 3590 MSK Nils Patriksson 01-Jan 01-Jan 02-Jan 04-Jan 04-Jan
  2 Optimist B 3872 CSS Pelle Strand 02-Jan 02-Jan 01-Jan 05-Jan 05-Jan
  3 1 Optimist B 22831 VäSS Lukas Andersson 03-Jan 03-Jan 03-Jan 09-Jan 09-Jan
  4 2 Optimist B 4074 VäSS Eric Dahl 04-Jan 04-Jan 04-Jan 12-Jan 12-Jan
  5 3 Optimist B Statoil VäSS Rickard Reimer 06-Jan 05-Jan 06-Jan 17-Jan 17-Jan
  6 4 Optimist B 4111 VäSS Johan Berg 07-Jan 06-Jan 05-Jan 18-Jan 18-Jan
  7 5 Optimist B Byggcenter Väss William Reimer 08-Jan 07-Jan 07-Jan 22-Jan 22-Jan
  8 6 Optimist B 3732 VäSS Felix Warnicke 05-Jan 11 DNS 11 DNS 27-Jan 27-Jan
  9 7 Optimist B 3878 VäSS Anna Nejman 09-Jan 11 DNS 11 DNS 31-Jan 31-Jan
  10 8 Optimist B 22446 VäSS Therese Carlstein 11 DNS 11 DNS 11 DNS 02-Feb 02-Feb
  Skräckleseglingen
  1st 22831 Lukas Andersson
  2nd 22446 Therese Carlstein
  3rd 4074 Erik Dahl
  4th 4111 Johan Berg
  5th Statoil Rickard Reimer
  6th 3772 Felix Warnicke
  7th Byggcenter William Reimer
  Vår Röd
  Rank SailNo HelmName 14 Maj 28 Maj 4 Juni 11 Juni Total
  1st 4214 Albin Warnicke 1 1 1 1 4
  2nd 4138 Pontus Andersson 2 4 4 8 DNC 18
  3rd 4221 Martin Tystrand 8 DNC 2 2 8 DNC 20
  4th 4074 Lars Sjöström 4 3 5 8 DNC 20
  5th 23357 Sara Johansson 3 8 DNC 3 8 DNC 22
  6th 4113 Jakob Kjellson 8 DNC 6 6 8 DNC 28
  7th 4267 Edvin Cedervall 8 DNC 5 8 DNC 8 DNC 29
  Sommar Röd
  Rank SailNo HelmName
  1st 4138 Pontus Andersson
  2nd 4113 Jakob Kjellson
  3rd 4267 Edvin Cedervall
  Höst Röd
  Rank SailNo HelmName 13-Aug 20-Aug 27-Aug 03-Sep 10-Sep 17-Sep 24-Sep Nett
  1st 4214 Albin Warnicke (8 DNC) 1 1 3 1 1 1 8
  2nd 4267 Edvin Cedervall 2 3 (8 DNC) 1 2 2 2 12
  3rd 4138 Pontus Andersson -3 2 2 2 3 3 3 15
  4th 4221 Martin Tystrand 1 (8 DNC) 3 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 36
  5th 4113 Jakob Kjellson (8 DNC) 8 DSQ 4 4 8 DNC 8 DNC 5 37
  6th 4074 Lars Sjöström (8 DNC) 8 DNC 5 8 DNC 8 DNC 4 8 DNC 41
  7th 3865 Edvin Hallgren (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 4 44
  Stånkan
  Rank SailNo HelmName 14 Maj 28 Maj 4 Juni 11 Juni 13-Aug 20-Aug 27-Aug 03-Sep 10-Sep 17-Sep 24-Sep Total
  1st 4214 Albin Warnicke 1 1 1 1 (DNC) 1 1 3 1 1 1 4
  2nd 4138 Pontus Andersson 2 4 4 DNC -3 2 2 2 3 3 3 18
  3rd 4221 Martin Tystrand DNC 2 2 DNC 1 (DNC) 3 DNC DNC DNC DNC 20
  4th 4074 Lars Sjöström 4 3 5 DNC (DNC) DNC 5 DNC DNC 4 DNC 20
  5th 23357 Sara Johansson 3 DNC 3 DNC DNC 22
  6th 4113 Jakob Kjellson DNC 6 6 DNC (DNC) DSQ 4 4 DNC DNC 5 28
  7th 4267 Edvin Cedervall DNC 5 DNC DNC 2 3 (DNC) 1 2 2 2 29
  7th 3865 Edvin Hallgren (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 4 52
  KM Optimist A Class (Röd Grupp)
  Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:9, Scoring system:Appendix A
  Rank Grönvik Rank KM Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
  1 1 Optimist A 4267 VäSS Edvin Cedervall 01-Jan 02-Jan 03-Jan 06-Jan 06-Jan
  2 Optimist A 3693 Hjss Anton Persson 05-Jan 03-Jan 01-Jan 09-Jan 09-Jan
  3 2 Optimist A 4138 VäSS Pontus Andersson 03-Jan 01-Jan 05-Jan 09-Jan 09-Jan
  4 3 Optimist A 4221 VäSS Martin Tystrand 02-Jan 05-Jan 02-Jan 09-Jan 09-Jan
  5 4 Optimist A 4214 VäSS Albin Warnicke 04-Jan 04-Jan 04-Jan 12-Jan 12-Jan
  6 Optimist A 3865 SSWL Edvin Hallgren 06-Jan 06-Jan 06-Jan 18-Jan 18-Jan
  7 5 Optimist A 4075 VäSS Lars Sjöström 07-Jan 08-Jan 07-Jan 22-Jan 22-Jan
  8 6 Optimist A 4113 VäSS Jacob Kjellsson 08-Jan 07-Jan 09-Jan 24-Jan 24-Jan
  9 Optimist A 3606 SSÅV Daniel Bäck 09-Jan 09-Jan 08-Jan 26-Jan 26-Jan
  Skräckleseglingen
  1st 4214 Albin Warnicke
  2nd 4138 Pontus Andersson
  3rd 4221 Martin Tystrand
  4th 4113 Jacob Kjellsson
  Zoom
  Vår Ida Ferizi
  Sommar Ida Ferizi
  Höst Ida Ferizi
  Skräckle Ida Ferizi
Exclude Ejolle Vår
Exclude Rank SailNo HelmName 14 Maj 28  Maj 4 Juni 11 Juni Total Nett
  1st 3513 Pontus Johansson 1 1 8 DNC 1 11 11
  2nd 29 Amanda Källsbäck 4 2 1 8 DNC 15 15
  3rd 3413 Daniel Linnås 3 8 DNC 8 DNC 2 21 21
  4th 3312 Kristoffer Norberg 2 3 8 DNF 8 DNC 21 21
  5th 3408 Olivia Niklasson 5 8 DNC 2 8 DNC 23 23
  6th 3628 Helene Radich 8 DNC 8 DNC 8 DNC 3 27 27
  7th 3520 Peter Carlstein 8 DNC 8 DNC 8 DNC 4 28 28
Exclude Ejolle Sommar
Exclude Rank SailNo HelmName
  1st 3413 Daniel Linnås
  2nd 39 Oskar Niklasson
  3rd 3513 Pontus Johansson
  Ejolle Höst
  Rank SailNo HelmName 13-Aug 20-Aug 27-Aug 03-Sep 10-Sep 17-Sep 24-Sep Nett
  1st 3520 Peter Carlstein 2 4 2 (6 DNC) 1 6 DNC 6 DNC 21
  2nd 29 Amanda Källsbäck (6 DNC) 1 1 6 DNC 6 DNS 6 DNC 6 DNC 26
  3rd 39 Oskar Niklasson 1 (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 31
  4th 79 Daniel Linnås (6 DNC) 2 6 DNC 6 DNC 6 DNS 6 DNC 6 DNC 32
  5th 3408 Olivia Niklasson (6 DNC) 3 6 DNC 6 DNC 6 DNS 6 DNC 6 DNC 33
  KM E-jolle Class
  Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:8, Scoring system:Appendix A
  Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
  1 E-jolle 99 VäSS Kim Carlsson 01-Jan 02-Jan 01-Jan 04-Jan 04-Jan
  2 E-jolle 39 VäSS Oscar Niclasson 02-Jan 01-Jan 02-Jan 05-Jan 05-Jan
  3 E-jolle 3513 VäSS Pontus Johansson 03-Jan 03-Jan 03-Jan 09-Jan 09-Jan
  4 E-jolle 79 VäSS Daniel Linnås 04-Jan 06-Jan 04-Jan 14-Jan 14-Jan
  5 E-jolle 29 VäSS Amanda Källsbäck 05-Jan 04-Jan 06-Jan 15-Jan 15-Jan
  6 E-jolle 3617 VäSS Katarina Nejman 07-Jan 07-Jan 05-Jan 19-Jan 19-Jan
  7 E-jolle 3 VäSS Peter Carlstein 08-Jan 05-Jan 07-Jan 20-Jan 20-Jan
  8 E-jolle 3408 VäSS Olivia Niclasson 06-Jan 08-Jan 08-Jan 22-Jan 22-Jan
  Skräckleseglingen
  1st 29 Amanda Källsbäck
  2nd 3513 Pontus Johansson
  3rd 79 Daniel Linnås
  4th
Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:56 Skribent: Thorbjörn Källsbäck

Postadress:
Vänersborgs SS - Segling
Box 9
46221 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 052167306
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Emil_top_logga

ica-kvantum-logotyp

 

signsemaillogga

quality

verkstan_i_oxnered

gravander

 

Vbgkommunlogo_vanster

VisitThnVbg

abkh_logo_rgb_liten